Servicii oferite

Serviciile oferite de  Şcoala Gimnazială Specială nr. 8 sunt de natură educativă, terapeutică şi medicală . Aceste servicii sunt sunt gratuituite.

EDUCATIVE

Toate sălile de clasă sunt dotate cu calculatoare performante, mobilier nou. Elevii beneficiază de material didactic şi auxiliare curriculare adaptate nevoilor şi tipurilor de deficienţă. Fiecare elev este tratat individualizat, principalul instument de lucru la clasă în munca profesorilor cu elevii fiind planul de intervenţie personalizat.

TERAPEUTICE:

TERAPIA TULBURĂRILOR DE LIMBAJ

Şcoala Gimnazială Speciala nr . 8 dispune de 5 cabinete de terapia tulburărilor de limbaj cu dotari moderne în care lucrează specialişti cu o bogată experienţă. În cabinetele noastre tratăm:
  • Tulburari de pronuntie (afectarea pronuntiei a unuia sau mai multe sunete: dislalia, dizartria, rinolalia)
  • Tulburari de ritm si fluenta (balbaiala, bradilalia, tahilalia, logonevroza si tulburari pe baza de coree)
  • Tulburari de voce (afonia, disfonia si fonoastenia)
  • Tulburari ale limbajului citit-scris (dislexo-disgrafia, alexia si agrafia)
  • Tulburari polimorfe (afazia si alalia)
  • Tulburari de dezvoltare a limbajului (mutism psihogen, intarziere in dezvoltarea generala a vorbirii, disfunctii verbale associate autismului infantil sau handicapului de intellect si handicapului de auz)
  • Tulburari asociate unor afectiuni de tip psihopatologic sau psihiatric (ecolalia)
KINETOTERAPIA

Se folosește pentru recuperare medicală și constă, pe lângă efectuarea unor exerciții, într-un ansamblu de tehnici și metode aplicate în funcție de fiecare persoană și afecțiunea pe care o prezintă.
În cabinetul de kinetoterapie din şcoala noastră urmărim:
  • Relaxarea
  • Corectarea posturii și aliniamentului corporal
  • Creșterea mobilității articulare
  • Creșterea forței musculare
  • Creșterea rezistenței musculare
  • Creșterea coordonării, controlului și echilibrului
  • Corectarea deficitului respirator
  • Antrenamentul la efort
  • Reeducarea sensibilității

MEDICALE:

Serviciile medicale asigurate la nivelul cabinetului medical al şcolii constau în: control medical periodic (săptămânal), profilaxie, vaccinări, recomandări pentru examenul de specialitate, educaţie sanitară, acordarea primului ajutor.